Govor dr. Denisa Bećirovića o Aliji Izetbegoviću

Govor predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, dr. Denisa Bećirovića, tokom Akademije povodom obilježavanja 21. godišnjice smrti predsjednika Alije Izetbegovića, 18. oktobra 2024. godine u Narodnom pozorištu Sarajevo

“Dame i gospodo, ekselencije, eminencije, bivši članovi Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine i Predsjedništva Bosne i Hercegovine, uvaženi članovi porodice Izetbegović,

Čast mi je govoriti na Akademiji u povodu obilježavanja 21. godišnjice smrti Prvog predsjednika nezavisne Bosne i Hercegovine, Alije Izetbegovića. Državnik, prvi predsjednik, vrhovni komandant, mislilac, filozof, borac za ljudska prava, humanista, pravnik, ovo su samo neke od riječi koje opisuju lik i djelo rahmetli Alije Izetbegovića.

Večeras smo se okupili da iskažemo poštovanje prema ovom velikom i zaslužnom čovjeku koji je ostavio neizbrisiv trag u modernoj historiji Bosne i Hercegovine. Prvi predsjednik Predsjedništva nezavisne Bosne i Hercegovine ostavio nam je u amanet da čuvamo domovinu, zajedništvo i ljudskost. Ovaj umni i hrabri čovjek nas je za života riječima i djelima učio da na barbarizam ne odgovaramo barbarizom, na mržnju mržnjom, na destrukciju destrukcijom. Djelovao je i donosio odluke u najtežim mogućim uslovima. Nikada se nije predavao pred politikama zla i mržnje. Vjerovao je i borio se za državu u kojoj će svi građani imati jednaka prava i slobode.

S Alijom Izetbegovićem djelovali su u najtežim ratnim vremenima članovi Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine: Mirko Pejanović, Tatjana Ljujić-Mijatović, Nijaz Duraković, Stjepan Kljujić, Ejub Ganić i Ivo Komšić. Multietničko Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine bilo je u funkciji odbrane države Bosne i Hercegovine. Mi od multietničke i demokratske Bosne i Hercegovine ne možemo i ne smijemo nikada odustati. Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine na čelu s Alijom Izetbegovićem u ratnim uslovima je usvojilo dokument po nazivom Platforma za djelovanje Predsjedništva Bosne i Hercegovine u ratnim uslovima. U vrijeme brutalne agresije, kada su rušitelji Bosne i Hercegovine usvajali dokumente o razdvajanju naroda, Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine je 26. juna 1992. usvojilo platformu koja govori o zajedničkom životu, miru, ravnopravnosti, ljudskim pravima i slobodama. Ovaj svijetli historijski dokument imao je temeljnu programsko-političku važnost u definiranju i realizaciji, koncepciji odbrane Bosne i Hercegovine. I danas on može biti putokaz za budućnost. Legalno Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine na čelu s Alijom Izetbegovićem usvojilo je i ukaz o formiranju Armije Republike Bosne i Hercegovine. To je jedna od najvažnjih odluka u dugoj prošlosti naše države. U vremenu najtežih izazova i iskušenja, ona je odbranila državu i slobodu. Armija Republike Bosne i Hercegovine i njena Vrhovna komanda na čelu s Alijom Izetbegovićem, suštinski su se razlikovale od onih koji su nasrnuli na Bosnu i Hercegovinu. Armija je vodila odbrambeno-oslobodilačku borbu i nije ratovala na teritorijama tuđih država niti za interese tuđih država.

Dame i gospodo, nikome nećemo dozvoliti da izjednačava branitelje Bosne i Hercegovine i presuđene ratne zločince. Nećemo to dozvoliti ni visokom predstavniku Christianu Schmidtu, niti bilo kome drugom. Nikome nećemo dozvoliti da gazi našu historiju i naše velikane. Prihvatanje historijske laži je zločin u miru. Legalno i nelegalno, humano i zločinačko, civilizacijsko i anticivilizacijsko se ne mogu i ne smiju izjednačavati. Mi nikada nećemo šutjeti kada se napadaju Bosna i Hercegovina i njeni najzaslužniji sinovi i kćeri. I neka to dobro upamte svi oni koji nemaju časne namjere prema našoj državi. Nastavit ćemo govoriti jasno i glasno. Nastavit ćemo raskrinkavati velikodržavne politike protiv kojih je se borio i rahmetli predsjednik Alija Izetbegović. U borbi protiv destruktivnih politika ne smijemo dozvoliti da se više energije troši na međustranačke sukobe, nego na odbranu i razvoj države. Pokušaj diskreditiranja Prvog predsjednika Alije Izetbegovića i drugih ličnosti, zaslužnih za očuvanje i razvoj Bosne i Hercegovine su dio opasnog projekta. Na udaru je država, na udaru je bosanski jezik, na udaru su naša kultura, historija, tradicija i vjera. Zato moramo prepoznati opasnosti i ojačati kolektivnu rezistenciju na laži i podvale. Bosna i Hercegovina je uvijek imala svoje sinove i kćeri koji će je braniti. Tako je bilo i tako će i ostati.

Dame i gospodo, Prvi predsjednik nezavisne Bosne i Hercegovine, Alija Izetbegović, trajno nas je zadužio. Naša je obaveza da mu se dostojanstveno odužimo. Najbolje ćemo to učiniti ako se budemo borili za uzvišeni cilj, Bosnu i Hercegovinu, državu i društvo ravnopravnih i slobodnih ljudi. Državu u kojoj se poštuju različiti identiteti, ali i gradi i zajednički državni identitet. Tom cilju stremio je i Prvi predsjednik Alija Izetbegović. Neka mu je vječni rahmet i hvala.”

Share